«Պետական մտածողություն ունեցողը երկիրը մի կողմ է դնում տարաձայնությունները». Կ․ Հարությունյան
Երեքշաբթի, 15 դեկտեմբերի, 2020 թ., 22:10
Լրագրող Կարինե Հարությունյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Երեկ մտածում էի պատերազմի, բանակի հրամանատարության, նրանց կարողությունների մասին, մտքովս Միքայել Հարությունյանն անցավ, որ եթե այստեղ լիներ, կկարողանա՞ր օգտակար լինել: Հենց նոր կարդացի, որ դեռ հոկտեմբերին նա զանգել է Տոնոյանին և իր օգնությունն առաջարկել՝ գալ Արցախ, օգնել ինչով կարող է: Պարոն Մաչոն ասել է՝ պետք չի, հաղթելու ենք:
Հարությունյանն ասում է՝ գիտեմ, որ ռուսական զենքեր են եղել, որոնց շահագործման ձևը չեն իմացել ու դրանք չեն օգտագործվել: Ես սա դնում եմ այն փաստի կողքին, որ առաջին և երկրորդ նախագահները պետք է մեկնեին Մոսկվա, բայց վարչապետի աթոռին նստած թուլամիտ պարոնը կոնկրետ՝ առաջին նախագահին մանդատ չի տվել: Նիկոլին թվում էր, թե հաղթելու դեպքում դափնիները ուրիշին էին բաժին հասնելու ու այդ մտքից երևի խելագարվում էր:
Պետական մտածողություն ունեցողը երկիրը վեր է դասում սեփական անձից, մի կողմ է դնում տարաձայնությունները այն մարդկանց հետո, որոնք իրենից ավելի լավ են հասկանում և ավելի փորձառու են: Այս մարդը պետական մտածողություն չունի, նա պետական գործիչ այդպես էլ չդարձավ, իսկ հիմա առավել ևս ուշ է, նա իր հնարավորությունը բաց է թողել:
Հ.Գ. Բացարձակ չեմ ընդունում այն պատճառաբանությունները, թե Միքայել Հարությունյանին մեղադրանք էր առաջադրված: Եթե այդքան անաչառ էին ու արդարամիտ, թող նախ գլխավոր մեղադրյալի պոչից պինդ բռնեին»: