«Փաշինյանն Ալիևի հետ ինչ-որ ըմբռնման շրջանակներում որոշել է տալ նաև Սյունիքի կարևոր հատվածները». Արփինե Հովհաննիսյան
![]() 262 Ուրբաթ, 18 դեկտեմբերի, 2020 թ., 01:00 «Նիկոլ Փաշինյանն այս պահին կատարում է դավաճանական ակտ. այս պահին Ալիևի հետ ինչ-որ մի ըմբռնման շրջանակներում որոշել է տալ նաև Սյունիքի մարզի կարևոր հատվածները և վտանգել Հայաստանի բնակչությանը»,- «Հ2» հեռուստաընկերության եթերում ասել է Արդարադատության նախկին նապարար Արփինե Հովհաննիսյանը: Հովհաննիսյանի համոզմամբ՝ պատերազմի ընթացքում և դրան հաջորդող մի շարք գործողությունները հիմք են տալիս իրեն՝ որպես իրավաբան, ողջամիտ կասկած ունենալ, որ տեղի է ունեցել դավաճանություն: «Նիկոլ Փաշինյանը լկտիաբար ստում էր, երբ ասում էր, թե փրկել է հազարավոր մարդկանց կայնքեր: Նա չէր ասում, որ ինքն ամեն ինչ արել է, որ զոհի մարդկանց, ինքը ոչ մեկի կյանքը չի փրկել: Նա ասում էր՝ պատերազմն ավարտվեց, իսկ մենք տեսանք, որ պատերազմը շարունակվում է: Մենք ունենք 170-ից ավել նոր գերիներ, ունենք նոր զոհեր»,- ասել է նա: Մանրամասները՝ տեսանյութում: |