«Նիկոլին սատկացնելը դառնում է հանրային պահանջ». Նարեկ Սամսոնյան
![]() 315 Երեքշաբթի, 09 փետրվարի, 2021 թ., 15:45 Քաղաքացիական գիտակցություն ՀԿ նախագահ Նարեկ Սամսոնյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Ցավոք սրտի նիկոլին սատկացնելը դառնում է հանրային պահանջ Այսօր 3 տարբեր տաքսու վարորդների կողմից ինձ ուղղված հիմնական հարցը հետևյալն էր. «էս ընդդիմությունն էդքան փող ունի չի կարում դրան խփել տա պրծնենք»: Հետո փողոցում քայլող անցորդներից մեկը մոտեցավ ու սկսեցինք խոսել քաղաքականության մասին, մի քանի րոպե անց նրան մոտեցան մի քանի այլ անցորդներ ու մինչև ես փորձում էի բացատրել, որ նիկոլին խփել չի կարելի, էդ մարդիկ, ամբողջացնելով մեր զրույցը, դատավճռի նման ասեցին՝ «Սամսոնյա՛ն ջան, դու ջահել ես ու ռոմանտիկ, սրան սիկտիր անելու միակ ձևը գլխից խփելն ու անգերեզման թողելն ա, եթե ուզում եք էս երկիրը մնա, գնացեք փող ունեցողներին ասեք՝ թող խփել տան սրան»: Անկեղծ եմ ասում, շատ ցավալի ա իմ համար էս կարծիքները լսելը, քանի որ ես միշտ քաղաքական հարցերը բացառապես քաղաքական ճանապարհով լուծելու կողմնակից եմ, բայց մյուս կողմից էլ հանրությանը գնալով անհնարին է դառնում ոչ բռնի ճանապարհի արդյունավետությունը բացատրել: Էս ամեն ինչում իրա մեծ մեղքի բաժինն ունի դավաճան վիժվածքն իր ալենսիմոնյաններով ու մնացածներով, էս ճանապարհը տանում ա շատ վտանգավոր ու փակուղային տեղ, որից դուրս գալը բարդ է լինելու: Փաստացի էսօր բռնի ճանապարհով նիկոլին հեռացնելը դառնում ա հանրային պահանջ ու դրա դեմը ոչ ոք չի կարողանալու առնել: Ի՞նչ ասեմ. շատ ցավալի ա...»: |