«Մի հայտնի խոսք կա՝ եթե մի բանը աշխատում ա, մի՛ բզբզա, մի՛ փչացրու». Նիկոլայ Բաղդասարյան
![]() 184 Չորեքշաբթի, 10 փետրվարի, 2021 թ., 11:45 Այսօր Աժ նիստում, ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքում փոփոխություն կատարելու վերաբերյալ քննարկման ժամանակ «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Նիկոլայ Բաղդասարյանը, ելույթ ունենալիս ասաց. «Մենք, ըստ էության, վատ վիճակի մեջ ենք դնում մինչդատական վարույթը՝ ընդունելով այս նախագիծը,- ապա դիմելով արդարադատության նախարարին, շարունակեց,- ձեր փաստարկներից մեկն է, որ գործառույթների կրկնություն կա, իսկ ես, որպես փաստաբան, ասում եմ՝ նման բան գոյություն չունի: Նիկոլայ Բաղդասարյանը կոչ արեց պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամներին կազմակերպել քննարկում, որտեղ հրավիրված կլինեն չորս քննիչ և չորս դատախազ: «Կհարցնենք, թե այդ որ գործառույթներն են, որ քննչական մարմիններում և դատախազությունում կրկնվում են, որի նպատակով ուզում ենք այդ իրավիճակը վերացնենք… Մի հայտնի խոսք կա՝ եթե մի բանը աշխատում ա, մի՛ բզբզա, մի՛ փչացրու: Մանրամասները՝ տեսանյութում. |