«Գորիս-Կապան, Կապան-Մեղրի ցամաքային կապը մերը չէ». Հրանտ Բագրատյան
![]() 240 Չորեքշաբթի, 10 փետրվարի, 2021 թ., 23:40 «Նիկոլն է ասել՝ չկրակեք Շուշի բարձրացող ադրբեջանական զորքի վրա, նա չգիտի՝ կա՞ սահման ՀԽՍՀ-ի և ԱդրԽՍՀ-ի միջև, չգիտի, որ խորհրդային տարիներին մի քանի սահմանազատում է եղել»,- «Արմնյուզ» հեռուստաընկերության եթերում ասել է ՀՀ նախկին վարչապետ Հրանտ Բագրատյանը: Անդրադառնալով ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանի գործունեությանը՝ Բագրատյանն ասել է. «Սահմանադրության պահպանման երաշխավոր Արմեն Սարգսյանը հիմար-հիմար խոսում է չորրորդ հանրապետությունից, նա մեծամիտ է և դատարկ, չի կատարում իր պարտականությունները: Ադրբեջանը կաշառք է տվել, որ սահմանազատումը հօգուտ իրեն լինի, Գորիս-Կապան, Կապան-Մեղրի ցամաքային կապը մերը չէ, շրջանցիկ ճանապարհներ գրեթե չկան: Դեպի Տավուշ տարին երեք անգամ ճանապարհ էին վերանորոգում, շատ փող կար այնտեղ առանց մրցույթի, լափում էին այդ փողը, սա տոտալ կոռուպցիա է»,- ասել է նախկին վարչապետը: Մանրամասները՝ տեսանյութում: |