«Տալիքը տեսնում ենք, իսկ այ ստանալիքը՝ ոչ». Ստյոպա Սաֆարան
![]() 264 Կիրակի, 14 փետրվարի, 2021 թ., 21:25 Հանրային խորհրդի նախագահ Ստյոպա Սաֆարյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Մի կողմ թողնենք այն, որ 1998թ. Սերժ Սարգսյանը Ռոբերտ Քոչարյանի հետ միասին եղել է Կազանյան տարբերակի այլ մոդիֆիկացիայի, անգամ ավելի լավ՝ Ընդհանուր տարբերակի մերժողներից մեկը։ Մի կողմ թողնենք, որ նրանք երկուսով իրենց հայ հանրությանը ներկայացրել են բացի բուն ԼՂԻՄ-ը նաև 7 շրջանները պահողներ, թեպետ 20 տարի շարունակաբար ու միջազգայնորեն վերահաստատել են դրանք Արցախի կարգավիճակի դիմաց հանձնելու ենթակա, այն էլ՝ Հայաստանի անունից։ Եթե Սերժ Սարգսյանը փորձում է այսօր այս տարբերակը ներկայացնել ավելի ընդունել, քան պատերազմի ողբերգական արդյունքը, ու ասում է, թե ինքը բանակցել է ոչ թե նրա շուրջ, թե մենք ինչ ենք տալիս, այլ այն, թե մենք ինչ ենք ստանում, ապա միգուցե ցուցանի իր համաձայնած տարբերակի մեր «ստացածը»: Այս տարբերակում տալիքը տեսնում ենք, իսկ այ ստանալիքը' ոչ»: |