«Էդ ո՞ւմ ա է՜ երեսով տալիս». Էդմոն Մարուքյան
![]() 198 Ուրբաթ, 26 փետրվարի, 2021 թ., 11:55 ԱԺ «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Էդմոն Մարուքյանն այսօր՝ լրագրողների հետ զրույցի ժամանակ անդրադարձավ վարչապետ Փաշինյանի ֆեյսբուքյան գրառմանը, որտեղ վերջինը հայտարարել էր, թե իր ղեկավարության օրոք բանակում ծառայող սպաների և պայմանագրային զինծառայողների աշխատավարձերը բարձրացել են. «Սա մանկապարտե՞զ ա, ի՞նչ ա: Նախ, աշխատավարձերը որ բարձրացվել ա, լավ չի բարձրացվել, ստեղից սկսենք. մենք անդադար առաջարկել ենք, որ սահմանին կանգնած պայմանագրային զինծառայողների աշխատավարձերը բարձրացվեն, քիչ է բարձրացվել, և երկրորդը, չի կարելի նման բաները երեսով տալ, էդ ո՞ւմ ա է՜ երեսով տալիս, զոհված սպաների ընտանիքների՞ն»,- լրագրողների հետ զրույցի ժամանակ հայտարարեց Մարուքյանը՝ հավելելով, որ Փաշինյանի գործողությունները միտված են բանակը գլխատելուն, որպեսզի չբացայտվեն պատերազմում պարտության որոշ փաստեր: |