ԳՇ պետի ժամանակավոր պաշտոնակատարի կենսագրությունը
![]() 346 Չորեքշաբթի, 10 մարտի, 2021 թ., 21:15 Ինչպես արդեն հայտնել ենք՝ ԳՇ պետի պարտականությունների կատարումը ժամանակավորապես հանձնարարվել է ՀՀ ԶՈՒ ԳՇ պետի տեղակալ, գեներալ-լեյտենանտ Ստեփան Գալստյանին։ Ներկայացնում ենք Գալստյանի կենսագրությունը։ 2003թ. ՀՀ Նախագահի հրամանագրով նշանակվել է ՀՀ ՊՆ Ավիացիայի պետ, ավիացիայի վարչության պետ: 2007թ. ՀՀ Նախագահի հրամանագրով շնորհվել է «գեներալ-մայոր» զինվորական կոչում: 2009թ.-ի հունվարի 26 ՀՀ Նախագահի հրամանագրով նշանակվել է ՀՀ ԶՈՒ ԳՇ պետի տեղակալ: ՀՀ Նախագահի հրամանագրով շնորհվել է «գեներալ-լեյտենանտ» զինվորական կոչում: Զբաղեցրել է ավիացիոն ջոկատի, զորամասի, ապա բազայի հրամանատարի պաշտոններ: ԿՐԹՈՒԹՅՈՒՆ 1982թ. Ավարտել է Գյումրիի (Լենինական) թեթեւ արդյունաբերության տեխնիկումը:
Ավարտել է Արմավիրի ռազմական ավիացիայի օդաչուների բարձրագույն ուսումնարանը: ԱՅԼ ԳՈՐԾՈՒՆԵՈՒԹՅՈՒՆ
1983 – 1992 թթ. – Ծառայել է ԽՍՀՄ զինված ուժերում: 1992թ.-ից ՀՀ զինված ուժերում է: Պարգևներ. «Վարդան Մամիկոնյան» շքանշանով, «Հայրենական մեծ պատերազմում հաղթանակի 60 տարի», «Մարշալ Բաղրամյան», «Մարտական ծառայության», «Անդրանիկ Օզանյան», «Անբասիր ծառայության համար» I աստիճանի, «Մայրական երախտագիտության», «Հայրենիքին մատուցած ծառայությունների համար» 2-րդ աստիճանի, «Համագործակցության ամրապնդման համար» և «Հայրենական մեծ պատերազմում հաղթանակի 60 տարի» մեդալներով, «ԱՊՀ միացյալ ՀՕՊ համակարգի 10 տարին» հոբելյանական մեդալով, ինչպես նաև «Հայրենական մեծ պատերազմում հաղթանակի 50 տարին» և «Երկրապահ կամավորականների միություն» հուշամեդալներով: |