«180 ծնող է սպասում աճյունների նույնականացման». Անահիտ Ավանեսյան
![]() 318 Չորեքշաբթի, 10 մարտի, 2021 թ., 22:15 «Առաջին լրատվական»-ի եթերում առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը, անդրադառնալով պատերազմում զոհվածների աճյունների նույնականացման գործընթացին, ասել է, որ գործընթացը արագ տեմպով է ընթանում, վերջին 2-3 ամիսներին իրականացվել է 2028 նույնականացում: Նախարարի խոսքով՝ փոքրաթիվ փորձանմուշներ կան, որոնք մեկ անգամ փորձաքննության ենթարկվելուց հետո ևս մեկ անգամ պետք է հետազոտվեն, քանի որ դեռ չեն նույնականացվել: Ըստ նախարարի՝180 ծնող սպասում է նույնականացման: «7 օր, 24 ժամ անցկացվում են հետազոտությունները: Ձգձգման պատճառներ չկան: Պրոցեսը երկար չի տևելու. երևէ թե էս ամսվա ընթացքում արդեն իսկ մի քնաի անգամ կրկնակի փորձարկումների արդյունքում շատ փոքրաթիվ նմուշներ ենք ունենալու, որոնք որևէ կերպ հնարավոր չի լինի հետազոտության ենթարկել»,- ասել է նախարարը: Մանրամասները՝ սկզբնաղբյուրում: |