«Այդ ընթացքում դուք Գորիսի համայնքապետարանի երկրորդ հարկում սուրճ էիք խմում»․ Իրինա Յոլյան
Երեքշաբթի, 16 մարտի, 2021 թ., 10:55
Գորիս համայնքի ղեկավարի տեղակալ Իրինա Յոլյանը ֆեյսբուքան իր էջում գրել է. «Արմե՛ն Խաչատրյան, այս խայտառակ ձևակերպումը անելուց առաջ արժեր հիշել, որ օրինակ՝ Քաջարանի կամավորական ջոկատի տղաներից զոհեր կան, վիրավորվել է Մեղրի համայնքի ղեկավարը, մարզի բոլոր համայնքների ղեկավարները իրենց ջոկատներով գիտեք, որ սահմանի ողջ երկայնքով ոչ միայն պաշտպանությունն են իրականցնել, նաև ահռելի աշխատանք են տարել՝ իրավասու կառույցների 0 աջակցությամբ, որոնք հետո մի գրչի հարվածով նվիրեցին թշնամուն, իսկ այդ ընթացքում դուք Գորիսի համայնքապետարանի երկրորդ հարկում էիք՝ սուրճ էիք խմում և ուշի ուշով հետևում, թե համայնքն ինչպես է մոբիլիզացված ահռելի աշխատանք տանում՝ թե՛ սահմանին ծագած հարցերը լուծելու, թե՛ համայնք եկած տասնյակ հազարավոր ընտանիքիների հումանիտար աղետը հաղթահարելու հարցում: Քաղաքական դիվիդենտների համար շահարկել զենք վերցրած տղաների հայրենասիրության հարցը, զոհված տղաների ամակը ջուրը լցնել, որևէ չինովնիկի հաստատ չի բարձրացնում»: