«ՀՀ գլխավոր դատախազը դավաճան է». Արփինե Հովհաննիսյան
![]() 216 Ուրբաթ, 02 ապրիլի, 2021 թ., 14:20 Արդարադատության նախկին նախարար Արփինե Հովհաննիսյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «ՀՀ գլխավոր դատախազը դավաճան է: 5000 նահատակված երեխեքի ու 10000 վիրավորների, 3500 անհետ կորածների, Շուշին հանձնողների, հարյուրավոր գերիների պատասխանատուներից՝ դավաճանի, թուրք սիրող մարդասպանների ոհմակի անբաժան մասը: Սահմանափակ ուղեղով, բայց անսահման ծառայամտությամբ իրավական բեսպրեդել ստեղծողներից, որին պետք է մատնացույց անել որպես օրինակ՝ ինչպիսին չպիտի լինի իրավաբանը: Չեմ ասում՝ արժանապատիվ մարդը: Սրանք բոլորը Չմարդ են, որոնց հատուցումը պետք է լինի համարժեք: Բարդ համադասական ու բարդ իրավական մեկնաբանություններ չեմ ասելու ԴՐԱ դիրքորոշման մասով: Դա իրավական սպանդ է: Վակխանալիա, բեսպրեդել: Այս մի բուռ երկիրը կործանողները պետք է կործանվեն՝ որտեղ էլ լինեն: Սա վենդետա չի, զարգացման ուղին բռնելու նախապայման է»: |