Գերիների հարազատներից 54 հոգի ՊՆ-ի ներսում են․ ՈՒՂԻՂ ՄԻԱՑՈՒՄ
![]() 228 Ուրբաթ, 09 ապրիլի, 2021 թ., 18:25 Այս պահին գերիների և անհետ կորած զինծառայողների հարազատները Պաշտպանության նախարարության ներսում են։ Ոստիկանապետ Վահե Ղազարյանի հետ հանդիպումից հետո հայտարարվեցին ՊՆ-ը շրջափակած գերիների և անհետ կորած զինծառայողների հարազատների անուններ, որոնք պետք է հանդիպեին նախարար Վաղարշակ Հարությունյանի հետ։ Մոտ 54 անձ կարողացան ներս մտնել միայն այն պայմանով, եթե բացվեն նախարարության շենքի մուտքերը, որոնք գիշերվանից փակ էին։ Հարազատներից մեկը, որի անունը նույնպես հայտարարել էին, ասաց որ չի պատրաստվում մասնակցել այդ հանդիպմանը, քանի որ մի քանի րոպեում կարողանում են պայմանավորվածություններ խախտել։ Հիշեցնենք, որ Շիրակի մարզում նույնպես լարված իրավիճակ էր տիրում վաղ առավոտից։ Շիրակցի գերիների հարազատները փակել էին դեպի մարզ եկող մուտքերը, իսկ ավելի ուշ հայտնի դարձավ, որ փակ է նաև Երևան-Գյումրի երկաթգծի ճանապարհը։ |