Հայկական կինոարվեստի և կերպարվեստի բացառիկ նմուշները կներկայացվեն նորովի
![]() 956 Չորեքշաբթի, 21 ապրիլի, 2021 թ., 18:18 Հայկական կինոարվեստի և կերպարվեստի՝ մշակութային ժառանգության բացառիկ ու եզակի նմուշների նորովի հանրայնացման նպատակով ապրիլի 20-ին Հայաստանի ազգային կինոկենտրոնի և Հայաստանի ազգային պատկերասրահի միջև ստորագրվել է համագործակցության հուշագիր։ Երկկողմ գործակցության հուշագիրը միտված է դեպի թանգարան մշակութային կինոժառանգության նմուշների ուղղորդմանը՝ դասախոսությունների, ցուցադրությունների, կինոդիտումների միջոցով բացառիկ ու եզակի կադրերին նոր կյանք ու շունչ տալուն։ Հուշագրի ստորագրմանը հաջորդել է Հայաստանի ազգային պատկերասրահում Հուշարձանների և տեսարժան վայրերի միջազգային օրվա առիթով «ՍԱ-ՆՐԱՆԻՑ-ՀԻՆ» խորագրով ցուցահանդեսի բացումը, որի հիմնական թեմաներն են ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի համաշխարհային ժառանգության ցանկում որպես մարդկության ստեղծած բացառիկ արժեքներ ընդգրկված միջնադարյան վանական համալիրները՝ Հաղպատի և Սանահինի վանքերը: Բովանդակային ընդգրկմամբ բացառիկ ցուցադրության հիմքում հայկական կերպարվեստի և կինոարվեստի միևնույն՝ մշակութային ժառանգության պահպանման ու վերականգնման, վերարժևորման կարևորագույն ուղերձը կրող երկխոսությունն է: Մանրամասները՝ այստեղ: ![]() |
47729.03.2025, 03:06Հայտնի են «Արտավազդ 2025» մրցանակաբաշխության արդյունքները (լուսանկար)
55628.03.2025, 01:06«Սոֆի Դևոյանի՝ Հայաստանը ներկայացնող պարախումբն է՝ թրքական գործվածքի դետալներով համալրված հագուստով». Գոհար Ասատրյան (լուսանկար, տեսանյութ)
73727.03.2025, 21:42Մահացել է Արայիկ Օհանյանը (Արզօ)
97023.03.2025, 12:24«Դեղտրիկյանը շատ լավ մարդ էր, ամեն ինչին մասնակցում էր»․ Սերժ Սարգսյան
83921.03.2025, 19:36«Չէր լռում․ և՛ փողոցում է եղել, և՛ ամենուր»․ Բագրատ Սրբազան (տեսանյութ)
81421.03.2025, 18:42Արա Դեղտրիկյանի հոգեհանգստի արարողությունը՝ ուղիղ միացմամբ (տեսանյութ)