«Ռուսաստանն ու Թուրքիան ախպերաբաժին արեցին Արցախը». Լևոն Շիրինյան
![]() 347 Չորեքշաբթի, 28 ապրիլի, 2021 թ., 21:32 «Կա՞ մեկը Հայաստանում՝ չհասկանա, որ սա ռուսական նախագիծ չի, երբ Թուրքիային հրավիրեց, իրար հետ ախպերաբաժին արեցին»,- «Ֆակտոր»-ի եթերում հայտարարել է Քրիստոնեա-ժողովրդավարական կուսակցության նախագահ, քաղաքագետ Լևոն Շիրինյանը: Ըստ նրա՝ Արևմուտքի հետ համագործակցությունը Թուրքիայի վիլայեթ դառնալու հետ համեմատելը «հոգեկան հիվանդ մարդկանց երևակայություն է»։ «Կա երկրորդ աչք ծակող փաստը՝ Հունաստանը, որը նույն հարաբերությամբ թշնամի է Թուրքիային և հակառակը՝ թշնամի է գիշատիչին, մոռանում է, որ Հայաստանն օկուպացված է Թուրքիայի կողմից, բայց Հունաստանը չի՞ օկուպացված։ Կոստանդնուպոլիսն ի՞նչ է՝ թուրքակա՞ն ծնունդ է։ ՆԱՏՕ-ի շրջանակում կոնսեսուսը գտնվել է՝ Հունաստանն ու Թուրքիան իրար հետ համագործակցում են և այս բալանսը պահում է ՆԱՏՕ-ի շրջանակներում։ Սրանք հաջողությամբ ախպերաբաժին արեցին Արցախը, ուրեմն՝ դրա կողքին ՆԱՏՕ-ի անդամ երկիր Ֆրանսիան կազմեց հակաթուրքական կոալիցիա և թուրքերին զսպեցին։ Հիմա մեկը կարո՞ղ է ասել, որ Հունաստանը թուրքական վիլայեթ է։ Չի կարող ասել։ Վտանգը ուրիշ տեղ է՝ հիմա մենք գավառ ենք դարձել, սրա վտանգը գողապետության մեջ է, հայկական ծովահրեշի հետևանք է, որ երկիրը մեկուսացված է, տնտեսությունը վերցված է»,- ասել է քաղաքագետը: Մանրամասները՝ տեսանյութում: