«Մենք մեր ժողովրդին արժանի չենք». Նիկոլ Փաշինյան
![]() 148 Կիրակի, 09 մայիսի, 2021 թ., 16:36 «Մենք պետք է հասկանանք, թե ինչ տեղի ունեցավ մեզ հետ, ինչու այդ փառապանծ հաղթանակից հետո մենք առերեսվեցինք այս դառը պարտությանը։ Եվ մենք չպետք է վախենանք, փախնենք ինքներս մեզ հետ առերեսվելուց»,- այսօր Մարտունիում բնակիչների հետ հանդիպմանը հայտարարել է վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը։ «Մենք պետք է ուղիղ մեր աչքերի մեջ նայենք և ասենք, թե ինչն ենք սխալ արել, որ հասել ենք մի հանգրվանի, որտեղ գործնականում ելք, ըստ էության, չունեինք, այլ տարբերակ չունեինք։ Մենք բանակցելիս բանակցել ենք մինչև վերջին վայրկյանը, որ հնարավոր է եղել, կռվելիս կռվել ենք մինչև վերջին վայրկյանը, որ հնարավոր է եղել: Ամեն անգամ ձեզ հետ շփվելիս մտածում եմ, որ մենք, այնուամենայնիվ, մեր ժողովրդին արժանի չենք։ Մեր ժողովուրդն արժանի է շատ ավելիին», - հայտարարել է Փաշինյանը՝ ներողություն խնդրելով թույլ տված սխալների համար։ |