«2 ժամանոց միջադեպից Ադրբեջանը 2 րոպեն կտրում, տալիս ա հայաստանյան իր գործակալներին»․ Ն․ Փաշինյան
![]() 181 Հինգշաբթի, 20 մայիսի, 2021 թ., 20:25 «Ես չգիտեմ, լավ եմ անում, որ սրա մասին ասում եմ, թե ոչ, բայց սահմանի ամբողջ երկայնքով տեղի են ունեցել զանգվածային ծեծկռտուքներ՝ մեր և ադրբեջանցի զինվորների միջև»,- այսօր ԱԺ արտահերթ նիստում հայտարարեց վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը՝ անդրադառնալով Վարդենիսի հատվածում տեղի ունեցած միջադեպին։ «Երկու ժամանոց միջադեպից Ադրբեջանը 2 րոպեն կտրում տալիս ա հայսատանյան իր ազդեդցության տակ գտնվող տեղեկատվական գործակալներին, էդ գործակալներն էլ տարածում են։ Էդ մարդիկ հակապետական մարդիկ են․․ բա իրենք 30 տարի ազատագրված տարածքները և Ղարաբաղի կեսը տվել են փաստացի, ես հղում եմ անում իրենց հրապարակային հայտարարություններին։ Դե հրապարկեք էդ մասին, ինչի՞ մի անգամ չեք հրապարկել»,- դիմելով ընդդիմությանը՝ ասաց Փաշինյանը՝ զարմանալով՝ «Հիմա Էս աղմուկն ինչի՞ մասին ա, մեկը կարա՞ ինձ բացատրի»։ |