«Արդյո՞ք Իլհամ Ալիևը կամ նրա օգնականներից մեկն է գրում ՊՈՒ-ի տեքստերը». Վահագն Ալեքսանյան
![]() 324 Երկուշաբթի, 24 մայիսի, 2021 թ., 12:25 ԱԺ «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Վահագն Ալեքսանյանը իր ֆեյսբուքյան էջում գրել է․ «Կարդացի «Պատիվ ունեմ»-ի (այսուհետ՝ ՊՈՒ) հայտարարությունը։ Եթե մի կողմ դնենք տեքստի՝ միայն ջուր ծեծելուն միտված հատվածը, ապա տակը կմնա մի բան․ «Այս իշխանությունները հանդիսանում են պատերազմի հրձիգը»։ Սրա հետ կապված էլ արդեն մեն-միայն մի հարց ունեմ՝ արդյո՞ք Իլհամ Ալիևն ու կամ նրա օգնականներից մեկն անձամբ է գրում ՊՈՒ-ի այս ու մնացածի այս ու նմանօրինակ տեքստերը։ Լավ ո՞նց կարելի է դաշինք կազմել, անունը դնել «Պատիվ ունեմ» ու գալ Հայաստանում Հայաստանին մեղադրել պատերազմի հրահրիչը լինելու մեջ։ Չգիտե՞ք, թե ո՞վ է սկսել պատերազմը, չգիտե՞ք, թե ո՞վ է հրահրել։ Թե՞ գիտեք, բայց Ադրբեջանին պետք է, որ հայկական քաղաքական շերտերը ևս Հայաստանին մեղադրեն պատերազմ հրահրելու մեջ»։ |