«Եթե որևէ ուժ Փաշինյանի հետ համագործակցության գնա, կդառնա դավաճանության համասեփականատերը»․ Ն․ Զոհրաբյան
![]() 239 Հինգշաբթի, 27 մայիսի, 2021 թ., 12:00 «Քաղաքական բոլոր ուժերը պետք է հայտարարեն, որ որևէ պարագայում Արցախը հանձնած հողատուի հետ չեն գնալու կոալիցիայի, և դա չեն փորձելու արդարացնել տարբեր խուճուճ ձևակերպումներով»,- այսօր՝ լրագրողների հետ ճեպազրույցում, հայտարարեց պատգամավոր Նաիրա Զոհրաբյանը։ «Հարցին, թե այդ վտանգը ԲՀԿ-ի՞ց է տեսնում, Զոհրաբյանն ասաց, որ իր իմանալով ԲՀԿ-ն ասել է, որ կոալիցիա չի կազմի և հրաժարվեց որևէ մեկնաբանություն կատարել ԲՀԿ-ի գործողությունների վերաբերյալ։ Դիտարկմանը, թե կարծիք կա, որ Նաիրա Զոհրաբյանը Նիկոլ Փաշինյանի սուր քննադատներից է և դուրս է գալիս կուսակցությունից, որովհետև ԲՀԿ-ն մտադիր է ընտրություններից հետո կոալիցիա կազմել ներկա իշխանության հետ, պատգամավորը պատասխանեց․ «Եթե որևէ քաղաքական ուժ Նիկոլ Փաշինյանի հետ նախընտրական կամ հետընտրական համագործակցության գնա՝ կլինի դա կոալիցիա, կլինի Վարդուշ կամ Հայկուշ, նշանակում է նա դառնալու է դավաճանության, հինգ հազար զոհերի Արցախի հանձնման համասեփականատերը»։ |