«Սենց պռապուսկատնե՞ր․ սա պռապուսկատ չի՛, ռումբ ա, դավաճանություն ա»․ Աշոտյանի նոր բացահայտումը
![]() 500 Ուրբաթ, 11 հունիսի, 2021 թ., 13:20 «Այս վիժվածքների իշխանությունը մեզ շարունակել է խաբել Արցախի հարցում անգամ պատերազմից հետո»,- այսօր՝ մամուլի ասուլիսի ժամանակ հայտարարեց ՀՀԿ ներկայացուցիչ, նախկին պատգամավոր Արմեն Աշոտյանը։ «Իմ ձեռքում հիմա առկա փաստաթուղթն ապացուցում է այդ մասին։ Սա 2021թ. ապրիլի 14-ի Եվրոնեսթ խորհրդարանական վեհաժողովի ռեզոլյուցիայի նախագիծն է, որը պետք է ընդունվեր լիագումար նիստով, և սա ուղղված է ԱԼԳ գալիք գագաթնաժողովին։ Փաստացի սա խորհրդարանական ուղերձ է Եվրոմիության և Արևելյան գործընկերության երկրների համատեղ գալիք գագաթնաժողովին։ Այս թուղթը, բարեբախտաբար, չի ընդունվել, բայց ՀՀ իշխանությունները ոչ մի կապ չունեն չընդունվելու հետ։ Ուրեմն այս փաստաթուղթն անցել է Եվրոնեսթի բյուրոյի նիստը և Հայաստանի ներկայացուցիչը, որը վետոյի իրավունք ունի, ընդունել է այն։ Հիմա ընթերցում եմ 44-րդ կետը. «Կոչ ենք անում միջազգային հանրությանը, ինչպես նաև՝ ազգային խորհրդարաններին դատապարտել գործողությունները և հասարակական ուղերձները, որոնք պարունակում են ատելություն, էքստրեմիզմ և ռևանշիզմ»։ |