Դատարանը կողմերի հետ քննարկում է դռնփակ նիստ անցկացնելու հարցը
![]() 254 Երեքշաբթի, 13 հուլիսի, 2021 թ., 17:18 Սահմանադրական դատարանը մերժեց «Զարթոնք» կուսակցության ներկայացրած միջնորդությունները, իսկ ևս մեկ միջնորդության քննարկում հետաձգեց։ Այնուհետ ՍԴ նախագահ Արման Դիլանյանը խնդրեց ներկաներին դուրս գալ դահլիճից, որպեզի դատարանը կողմերի հետ քննարկի դռնփակ նիստ անցկացնելու հարցը: «Սահմանադրական դատարանի մասին օրենքի 35-րդ հոդվածը կարգավորում է դատարանում գործի քննության հրապարակայնության հետ կապված հարցերը: Նույն հոդվածի 4-րդ մասի համաձայն՝ դատավարության մասնակիցների մասնավոր կյանքի, անչափահասների, կամ արդարադատության շահերի, ինչպես նաև պետական անվտանգության, հասարակական կարգի կամ բարոյականության պաշտպանության նպատակով ԶԼՄ-ների և հասարակության ներկայացուցիչների մասնակցությունը դատական նիստին կարող է արգելվել՝ դատավորների ընդհանուր թվի ձայների մեծամասնությամբ ընդունված աշխատակարգային որոշմամբ»,- հիմնավորեց ՍԴ նախագահը՝ հավելելով, որ գործի դատաքննությունը դռնփակ նիստում անցկացնելու հարցը ևս քննվում է դռնփակ նիստում և որոշումը կայացվում է խորհրդակցական սենյակում: |