«Արդար կլինի, եթե այսօրվա նախագիծը մերժվի». Արման Բաբաջանյան
![]() 189 Հինգշաբթի, 15 հուլիսի, 2021 թ., 09:22 ԱԺ պատգամավոր Արման Բաբաջանյանի գրառումը. «7-րդ գումարման Ազգային ժողովի իշխող «Իմ քայլը» խմբակցությունն այսօր հրավիրել է արտահերթ նիստ, որտեղ քննարկվելու է պատգամավորների ամսական ծախսերը 50,000 դրամից 250,000 դրամ դարձնելու հարցը։ Որպես այդ գումարման ակտիվ պատգամավոր՝ իմ պատգամավորական ահռելի ծախսերն ինքս եմ հոգացել անձնական միջոցներից, ու թեև խնդրո վերաբերյալ ունեմ որոշակի դիրքորոշում, որը էապես տարբերվում է հանրության մեծ մասի մոտ ձևավորված պատկերացումից և դիրքորոշումից, այնուամենայնիվ ԱԺ պատգամավորի արդյունավետ գործունեության համար հարցի լուծումը համարելով հանդերձ խիստ կարևոր, կարծում եմ՝ քանի որ այս որոշման շահառուն լինելու է 8-րդ գումարման խորհրդարանը, ճիշտ չէ, ընդհուպ սխալ է, որ 7-րդ գումարման խորհրդարանը, արտահերթ ընտրություններից հետո, երբ գործող խորհրդարանի բազմաթիվ պատգամավորներ, այդ թվում և ես, այլևս պատգամավոր չենք, որոշում կայացնենք հաջորդ խորհրդարանաի պատգամավորների ամսական ծախսերի վերաբերյալ։ Արդար կլինի, եթե այսօրվա նախագիծը մերժվի/հետ կանչվի նույն իշխող խմբակցության կողմից՝ հարցի քննարկումն ու որոշման կայացումը վերապահելով հաջորդ խորհրդարանի պատգամավորներին։ |