«Պատերազմի ընթացքում բանակի կառավարման մեջ եղել են սխալներ, որոնք մենք չենք նկատել». Անդրանիկ Քոչարյան
![]() 381 Երկուշաբթի, 27 սեպտեմբերի, 2021 թ., 22:48 «Մենք ոչ թե կազմաքանդեցինք դիվանագիտությունը, այլ ժառանգեցինք այն ինչը որ թողել էր Սերժ Սարգսյանը, նրանից առաջ էլ՝ Ռոբերտ Քոչարյանը: Այսինքն՝ բանակցել մի բանի շուրջ որի ավարտը կա՛մ պետք ա լիներ պատերազմը, կա՛՝ հողերի հանձնումը»,- Հանրային հեռուստաընկերության եթերում հայտարարեց ՔՊ-ական պատգամավոր Անդրանիկ Քոչարյանը: Անդրադառանալով 44-օրյա պատերազմին՝ Անդրանիկ Քոչարյանն ասաց. «44-օրյա պատերազմի ընթացքում բանակի կառավարման մեջ տեղի են ունեցել սխալներ, որոնք մենք ամբողջ ծավալով, անկեղծորեն ասած, չենք նկատել, որ բանակի կառավարումը 2016-ից հետո էական փոփոխությունների չի ենթարկվել. նրա ղեկավար կազմի՝ ՊՆ-ի և ԳՇ-ի միջև հակասաություններն ու փոխըմբռնման բացակայությունը տվել է ճաքեր, որը վատ է ազդել բանակի և Զինված ուժերի կառավարման վրա»: Մանրամասները՝ տեսանյութում: |