«Սկսվում են ուրվագծվել կապիտուլյանտ իշխանության դեմ նոր ակտիվ պայքարի փուլի մանրամասները». Նարեկ Սամսոնյան
![]() 281 Երեքշաբթի, 05 հոկտեմբերի, 2021 թ., 02:06 «Քաղաքացիական գիտակցություն» ՀԿ նախագահ Նարեկ Սամսոնյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Նախագահ Քոչարյանն էլ բանաձևեց փողոցային պայքարի տեխնիկական պարամետրերը՝ «բնակչության 20 տոկոսն էլ ակտիվ պայքարի փողոցում, որևէ իշխանություն չի կարող դիմանալ... Ավելին, անգամ եթե բնակչության 5 տոկոսը փողոցում պայքարի, իշխանությունը չի կարող մնալ»: Երկրորդ և երրորդ նախագահների հանրային խոսքով փաստացի սկսում է ուրվագծվել կապիտուլյանտ իշխանության դեմ նոր (հուսով եմ՝ նաև վերջին և հաղթական) ակտիվ պայքարի փուլի մանրամասները: Էս փուլում, կարծում եմ՝ հարկավոր է հնարավորինս զերծ մնալ հիմնական ընդդիմադիր ուժերին պառակտող գործողություններ անելուց և պատրաստվել «մեծ փոթորիկներին»: Փաստացի մեր միակ ու հիմնական թշնամին դավաճանների ոհմակն է իր կապիտուլյանտ առաջնորդով ու հանրությունը մեզանից ակնկալում է հենց դրանցից ազատվելու գործողություններ»: Աղբյուրը` Նարեկ Սամսոնյան |