«Եթե ես ադրբեջանական գործակալ լինեի, Ձեր նորվա ելույթից կունենայի». Ռուբինյանը՝ Թևանյանին
Երեքշաբթի, 05 հոկտեմբերի, 2021 թ., 13:54
«Եթե ես ադրբեջանական գործակալ լինեի, ԱԺ-ում կունենայի այն ելույթը, որը Դուք հենց նոր ունեցաք: Դուք մեկին մեկ կրկնեցիք բոլոր թեզերը, որ Ադրբեջանի ղեկավարությունը հնչեցնում է պատերազմի վերաբերյալ»,- արձագանքելով ընդդիմադիր խմբակցության պատգամավոր Անդրանիկ Թևանյանի ելույթին՝ հայտարարեց ԱԺ փոխխոսնակ Ռուբեն Ռուբինյանը:
«Արդեն մեկ տարի է՝ մենք ապրում ենք այլ Հայաստանում։ Սա այն նոր Հայաստանը չէ, որը մեզ խոստացվում էր 2018-ին։ Սա ոչ հին, ոչ էլ նոր, այլ դեպի կործանման գնացող Հայաստանն է, որն այլևս Արցախի անվտանգության երաշխավորը չէ։ Եվ նույնիսկ ինքն իր անվտանգության երաշխավորը չէ։ Սա պատերազմում պարտված Հայաստանն է։ Սա հպարտ որակված քաղաքացիներին դեպի պարտություն, դեպի մահ, դեպի գերություն, դեպի անապագա երկիր տանող իշխանության ձեռքում հայտնված Հայաստանն է։ Այս պատերազմն ու պարտությունը մեր գլխին բերեց ոչ թե «Ապագայի», այլ «Պարտության» կուսակցությունն՝ իր առաջնորդով...»,- ասել էր Անդրանիկ Թևանյանը:
Մանրամասները՝ տեսանյութերում: