«Գորիս-Կապան ճանապարհի հատվածն Ադրբեջանին հանձնելով՝ փաշինյանական վարչախումբը ականապատում է Հայաստանի ներկան և ապագան»․ Ա․ Այվազյան
Չորեքշաբթի, 06 հոկտեմբերի, 2021 թ., 02:12
Մատենադարանի ավագ գիտաշխատող Արմեն Այվազյանի ֆեյսբուքյան գրառումը. «Գորիս-Կապան ճանապարհի 21-կիլոմետրանոց հատվածն Ադրբեջանին հանձնելով ու ռազմավարական նշանակության հայրենի այդ հողակտորը քանիցս ադրբեջանական սուվերեն տարածք անվանելով՝ ՀՀ փաշինյանական վարչախումբը վերջնականապես բացահայտում է իր կոլաբորացիոնիստական էությունն ու դիրքավորվում էրդողանա-ալիևյան խրամատներում։
Թշնամու շահերը վճռորոշ (հողային) հարցերում սպասարկելու իր անզուսպ քայլերով փաշինյանական խունտան լուծում է մի շարք հիմնարար հակահայկական խնդիրներ, այդ թվում՝
• նենգափոխում է պատմական ու վարչա-աշխարհագրական փաստերը՝ հոգուտ միջազգային ասպարեզում իրականացվող թուրք-ադրբեջանական կեղծարարության ու ցեղասպանամետ քարոզչության,
• նսեմացնում ու վարկաբեկում է ցեղասպան զավթիչների դեմ վերջին մեկուկեսդարյա հայոց ազգային-ազատագրական պայքարը, նրա մարտական պատմությունը, գաղափարախոսությունն ու հոգեբանությունը,