«Լսում ես «մեր» ԱԳՆ-ի խոսքը, ու ապիկարությունը կաթում ա էդ խոսքից». Արամ Գևորգյան
![]() 229 Հինգշաբթի, 14 հոկտեմբերի, 2021 թ., 16:30 Բլոգեր, խմբագիր Արամ Գևորգյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրում է. «Ձախ կողմում դիվանագետ է՝ Հնդկաստանի ԱԳ նախարար Սուբրամանյամ Ջայշանկարին։ Աջ կողմում դիլետանտ է՝ ՀՀ ԱԳ նախարար միրզոյանը։ Լսում ես 1,3 միլիարդ բնակչություն ունեցող երկրի ԱԳ նախարարի խոսքը Հայաստանի ու հայերի մասին, թե ինչ մանրամասն ա խոսում հայ ժողովրդի մասին, Հնդկաստանում ստեղծած նրանց մշակույթի, դրա պահպանման մասին։ Շնորհակալական խոսք ա ասում հայերին՝ հնդիկ ուսանողներին ընդունելու համար և այլն, և այլն, հետո լսում ես «մեր» ԱԳՆ-ի խոսքը, ու ապիկարությունը կաթում ա էդ խոսքից. ստանդարտ տեքստեր, անիմաստ մեջբերումներ ու 0 դիվանագիտական միտք։ Այս երկուսը կոլեգաներ են։ Այս երկուսն էլ պետք է, որ դիվանագաիտական կրթություն ստացած լինեին, որպեսզի իրենց իրավունք վերապահեի ներկայացնել իրենց երկրի արտաքին քաղաքականությունը։ Ջայշանկարին քաղաքագիտություն է ուսումնասիրել Դելիի համալսարանում, Դոկտորի գիտական աստիճանի ունի, 22 տարեկանից դիվանագիտական ծառայության մեջ է։ Ամեն անգամ ես ամոթի խորը զգացում եմ ունենում, երբ ինձ ու իմ երկիրը ներկայացնում են սրանց պես միջակությունները, սրանց պես մարտնչող ապիկարները»։ Աղբյուրը` Արամ Գևորգյան |