«Էս դեռ ժուռնալն է, կինոն դեռ չեք տեսել». Հայկ Նահապետյան
Չորեքշաբթի, 17 նոյեմբերի, 2021 թ., 00:36
Էս դեռ ժուռնալն է, կինոն դեռ չեք տեսել, իսկ կինոն սկսվելու է Նոյեմբերյան-Իջևան հատվածում, երբ որ Հայաստանին կտրեն, մեզ համար սկզբունքորեն ամենակենսական՝ Վրաստանով ՌԴ ցամաքային ճանապարհից: Անդրադառնալով Սյունիքում տեղի ունեցող ռազմական գործողություններին՝ այս մասին 24TV-ի եթերում ասել է ռազմական փորձագետ Հայկ Նահապետյանը՝ հավելելով, որ Հայաստանի արևելյան մասի ամբողջ շարժը դեպի ՌԴ, այդ ճանապարհով է անցնում:
«Ադրբեջանը, երբ ասում է Զանգեզուր, դա միայն Սյունիքը չի, դա մինչև Արարատն է՝ ներառյալ Երասխը»,- ասել է ռազմական փորձագետը:
Նրա խոսքով, ՀՀ-ն դառնալու է փոքրիկ անկլավ, թուրքական կապիտալի և թուրքերին սպասարկող տարածք, ռեստորան, սրճարան և սաունա, ինչպես այսօր Աջարիան է Վրաստանում: «Սա համատեղ օպերացիա է Ադրբեջանի հետ, որի նպատակը հանիրավի, կողմնակալ կեցվածքով վարկաբեկել ՌԴ-ին և ՀԱՊԿ-ին, որից հետո ԱԺ-ում ելույթներ հնչեն, որ մենք ՀԱՊԿ-ից դուրս ենք գալիս»,- ասել է Նահապետյանը: