«Բրյուսելի հանգամանքը թերևս պայմանավորված է նրանով, որ Փաշինյանն ու Ալիևը լինելու էին այնտեղ՝ ԵՄ ԱԳ Վեհաժողովի մասնակցելու համար»․ Հակոբ Բադալյան
![]() 267 Շաբաթ, 20 նոյեմբերի, 2021 թ., 19:00 Քաղաքական մեկնաբան Հակոբ Բադալյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրում է. «Բրյուսելում Փաշինյան-Ալիև հանդիպում քննարկելիս ուղղակի հիշենք, որ նույն Շառլ Միշելը Պուտինի հետ սեպտեմբերի սկզբին քննարկել էր արցախյան հարց, որից հետո սեպտեմբերի վերջին Նյու Յորքում տեղի ունեցած նախարարների հանդիպմանը հաջորդեց հանդիպման շուրջ աշխատանքի մասին հայտարարությունը, իսկ Երևանն ու Բաքուն նշել էին, որ դեմ չեն: Այդպիսի հանդիպումները մի օրում կամ մի շաբաթում չէ, որ կազմակերպվում են, իսկ Բրյուսելի հանգամանքն էլ թերևս ավելի շուտ պայմանավորված է նրանով, որ Փաշինյանն ու Ալիևը զուտ դրա համար չէ, որ գնալու են, այլ լինելու էին այնտեղ ԵՄ ԱԳ Վեհաժողովի մասնակցելու համար»: Աղբյուրը` Հակոբ Բադալյան |