«Ինչո՞ւ Սևանի ԱԳԼՃԿ-ներում գազն ավելի լավ են լցավորում, քան՝ Երևանում և Տավուշում». Ոսկան Սարգսյան
![]() 303 Կիրակի, 21 նոյեմբերի, 2021 թ., 19:30 Լրագրող Ոսկան Սարգսյանի գրառումը․ «Ինչո՞ւ Սևանի ԱԳԼՃԿ-ներում գազն ավելի լավ են լցավորում, քան՝ Երևանում և Տավուշում Տավուշի մարզի վարորդները Երևան մեկնելիս և մայրաքաղաքից վերադառնալիս իրենց ավտոմեքենաները գազով լիցքավորում են ոչ թե Տավուշի, Երևանի ԱԳԼՃԿ-ներում, այլ՝ Սևան քաղաքի ավտոգազալցավորման ճնշման կայաններում, որովհետև այնտեղ գազով ավելի շատ են լցավորում, որ ավտոմեքենան այդ վառելիքով ավելի երկար ճանապարհ է անցնում։ Դրա պատճառը միայն այն չէ, որ Սևանում կլիման ցուրտ է, լիցքավորվող գազը սառն է։ Մոտ 6 տարի առաջ ԱԳԼՃԿ ունեցող Տավուշի մարզից մի պաշտոնյայի հարցրի, թե ինչո՞ւ Սևանի ԱԳԼԿՃ-ներում ավելի լավ են լիցքավորում, քան՝ Տավուշում։ Նա պատասխանեց, որ Սևանի ԱԳԼՃԿ-ներում գազը վերցնում են մայր գազատարից, որը բարձր ճնշում ունի»: Աղբյուրը` Ոսկան Սարգսյան |