«Հարցերի հարցը մնում է մեկը». Արթուր Ղազինյան
![]() 302 Շաբաթ, 27 նոյեմբերի, 2021 թ., 15:48 ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արթուր Ղազինյանի գրառումը. «Երեկ Սոչիում տեղի ունեցած հանդիպման և ընդունված հայտարարության ամբողջ ենթատեքստն ընկալելու համար պետք է կարդալ այն, ինչ գրված չէր, և լսել այն, ինչ չասվեց բարձրաձայն: Ասեմ կարճ. այս հանդիպումը ոչ մի առնչություն չուներ Արցախի հակամարտության հետ, քիչ կապ ուներ Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունների հետ: Համաշխարհային քաղաքական պլանավորման մեջ սրանք աննշան հարցեր են, տեխնիկական դետալներ, որոնք կարող են կիրառվել անհամեմատ ավելի մեծ մեխանիզմ աշխատեցնելու, կամ այն առհասարակ կանգնեցնելու համար: Հարցերի հարցը մնում է մեկը. ո՞ր գերտերության ազդեցության տակ է լինելու Հյուսիս-Հարավ տրանսպորտային (էներգետիկ) համաշխարհային տնտեսական նշանակության միջանցքը: Մնացածի մասին ավելի մանրամասն մեկ շաբաթից»: Աղբյուրը` Արթուր Ղազինյան |