«Ես ՀՀԿ-ական եմ եղել և դրա համար չեմ ամաչում». Արարատի համայնքապետի թեկնածու
![]() 321 Կիրակի, 05 դեկտեմբերի, 2021 թ., 18:54 Այսօր՝ դեկտեմբերի 5-ին, քվեարկությունից հետո Արարատի համայնքապետի թեկնածու, նախկին քաղաքապետ, նախկին ՀՀԿ-ական Հայկ Հայկյանը, ով այս ընտրություններին մասնակցում է «Իմ հզոր համայնք» կուսակցության ցուցակով անդրադարձել է հարցին, թե եթե իրենց ուժը 50 տոկոսի շեմը չհաղթահարի, ո՞ր ուժերի հետ է պատրաստ կոալիցիա կազմել: «Ընդհանրապես, մենք հակված չենք որևէ մեկին միանալու կամ կոալիցիա կազմելու: Դա ընտրության արդյունքները ցույց կտան, հետո կորոշենք: Բացառում ենք համագործակցությունը ՔՊ-ի հետ»,- ասել է նա: Այո, ես եղել են ՀՀԿ-ական, որի համար չեմ ամաչում, որովհետև այդ տարիներին ես աշխատել եմ այնպես, ինչպես վայել է քաղաքապետին: Այս անգամ մենք ընկերներով, համայնքապետերով որոշեցինք, որ քաղաքականությամբ չենք զբաղվելու, այլ զբաղվելու ենք մեր համայնքների սոցիալ-տնտեսական հարցերով, դրա համար որոշել ենք գնալ «Իմ հզոր համայնք» կուսակցության ծրագրով: Մենք ակտիվ քաղաքականությանը չենք մասնակցում»: |