«Կա՛մ կկասեցնեք ՔՊ-ի ՀՀԿ-ացման գործընթացը, կա՛մ կդառնաք ՀՀ քաղաքացիների կողմից հերթական մերժվածները». Սաքունց
![]() 226 Երեքշաբթի, 07 դեկտեմբերի, 2021 թ., 17:00 Իրավապաշտպան Արթուր Սաքունցը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Ալեն Սիմոնյանը պետք է հրաժարական տա ԱԺ նախագահի պաշտոնից, և այս պահանջը պետք է ներկայացնեն հենց ԱԺ ՔՊ խմբակցության պատգամավորները: Կա՛մ կկասեցնեք ՔՊ-ի ՀՀԿ-ացման գործընթացը, կա՛մ կդառնաք հեղափոխությունն իրականացրած ՀՀ քաղաքացիների կողմից հերթական մերժվածները: Եվ ի գիտություն. ՀՀ Սահմանադրության հոդված 3-ը. 1. Հայաստանի Հանրապետությունում մարդը բարձրագույն արժեք է: Մարդու անօտարելի արժանապատվությունն իր իրավունքների և ազատությունների անքակտելի հիմքն է: 2. Մարդու և քաղաքացու հիմնական իրավունքների և ազատությունների հարգումն ու պաշտպանությունը հանրային իշխանության պարտականություններն են: 3. Հանրային իշխանությունը սահմանափակված է մարդու և քաղաքացու հիմնական իրավունքներով և ազատություններով՝ որպես անմիջականորեն գործող իրավունք: Մարդու մասին է խոսքը, պարո՛ն ԱԺ նախագահ, անկախ նրա որևէ հատկանիշից՝ գերի է, գերի չի, կամավոր է հանձնվել, թե ոչ, դատապարտյալ է, թե քրեական հանցագործություն չկատարած»: Աղբյուրը` Արթուր Սաքունց |