«Կբանակցի Թուրքիայի հետ, զիջումներ կանի և 30 արծաթը վերցրած՝ կպոկվի». Ոսկան Սարգսյան
![]() 536 Չորեքշաբթի, 15 դեկտեմբերի, 2021 թ., 00:18 Լրագրող Ոսկան Սարգսյանի գրառումը. «Պատահական չէ, որ Լևոն Տեր-Պետրոսյանի գլխավոր խորհրդական Ժիրայր Լիպարիտյանը Հայաստան է եկել և Թուրքիայի հետ հաշտեցման քարոզ է անում, կարծես կուրացած՝ Ադրբեջանից և Թուրքիայից Հայաստանի համար վտանգ չի տեսնում։ Հավանաբար, հենց նրան էլ Նիկոլ Փաշինյանը կնշանակի Թուրքիայի հետ հիմնական բանակցող։ Վերջերս Նիկոլ Փաշինյանը Արսեն Խառատյանին պատկանող լրատվամիջոցի միջոցով տարածեց, որ Ադրբեջանի հետ գաղտնի բանակցությունները տարվել են Հրաչյա Թաշճյանի միջոցով, որից հետո Նիկոլ Փաշինյանը պաշտոնանկ արեց Թաշճյանին, այդ կերպ փորձելով «մաքրել» Արսեն Խառատյանին։ Ժիրայր Լիպարիտյանը թաքնվելու ու թաքցնելու կարիք չունի, միշտ էլ հանդես է եկել Լևոն Տեր-Պետրոսյանի պարտվողական թեզով, նա կբանակցի Թուրքիայի հետ, Հայաստանի անունից զիջումներ կանի և 30 արծաթը վերցրած՝ կպոկվի հեռավոր ամերիկաները»։ Աղբյուրը` Ոսկան Սարգսյան |