«ՔՊ-ականները Ժիրայր Լիպարիտյանին հարցրե՞լ են, թե ինչ հանգամանքներում Արցախը դուրս թողեց բանակցային գործընթացից». Արթուր Ղազինյան
![]() 611 Չորեքշաբթի, 15 դեկտեմբերի, 2021 թ., 15:18 «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արթուր Ղազինյանի գրառումը. «Պետք է պարզել՝ ՔՊ-ականները Ժիրայր Լիպարիտյանին հարցրե՞լ են, թե ի՞նչ հանգամանքներում և ինչո՞ւ Արցախը դուրս թողեց բանակցային գործընթացից: Չնայած դատելով նրա երեկ արած հակահայկական և թրքասիրական հայտարարություններից՝ կարելի է արձանագրել, որ Արցախյան հակամարտության հետ կապված բոլոր խնդիրները ծագել են հենց այս «դիվանագետի» աշխատանքի հետևանքով: Իսկ ՔՊ-ը և դրա առաջնորդն ամբողջությամբ համաձայն է Թուրքիայի և Ադրբեջանի հետ Հայաստանի «բախտակից» լինելու հարցում, հետևաբար, որևէ հարց հնչեցնելու կարիք ուղղակի չկար: Դեռ շատ հարցերի պատասխաններ են տրվելու, Հայկական շահին դավաճանելու նոր դրվագներ են բացահայտվելու...»: Աղբյուրը` Արթուր Ղազինյան |