«Իշխանությունը երկիրը դարձրել է թուրք-ադրբեջանական տանդեմի «կերակուր»»․ Սենոր Հասրաթյան
![]() 444 Շաբաթ, 18 դեկտեմբերի, 2021 թ., 02:06 Արցախի ՊԲ նախկին խոսնակ Սենոր Հասրաթյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է․ «Պետականության զգացողությունից զուրկ քաղաքացիների բնազդային դիրքորոշման արդյունքում 2021թ. հունիսի 20-ին Հայաստանը նորից դարձավ հազարավոր հայորդիների կյանք խլած և երկիրը պատառ-պատառ արած անհայրենիքների ենթակա բռնապետություն... Սա այլևս փաստ է և այն օր-օրի ավելի է դառնում մեր ինքնիշխանությունը խեղդամահ անող սեղմօղակ... Բայց, այսքանից հետո արդեն դժվար է կատարվածի և դեռ կատարվելիքի համար մեղադրել միայն այդ 680․000-ին... Այսօր պետք է զարմանալ այն հարյուր հազարավոր մտածող հայերի պահվածքից, որոնք այսքան ավերածություններից հետո անգամ, շարունակում են իրենց չեզոքությամբ մնալ հանդուրժող այդ անհայրենիքների իշխանությանը... Իշխանություն, որը երկիրը դարձրել է թուրք-ադրբեջանական տանդեմի «կերակուր» և օր-օրի մաս-մաս մեզ «խժռում» են... Աղբյուրը` Սենոր Հասրաթյան |