«Գիտե՞ք՝ ինչու նիկոլը եկավ իշխանության». Արթուր Թովմասյան
![]() 318 Երեքշաբթի, 01 փետրվարի, 2022 թ., 00:18 Հասարակական-քաղաքական գործիչ Արթուր Թովմասյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Գիտե՞ք՝ ինչու նիկոլը եկավ իշխանության, որովհետև մեր երկրի նորմալ, մտածող ու բանիմաց մարդիկ իրար միս էին ուտում և պաշտոնակռիվ անում այն ժամանակ, երբ նիկոլն իրա նենգ դավերն էր հյուսում ու արմատներ գցում Հայրենիքը քանդելու համար: Ցավալին այն է, որ այսօրվա ողբերգությունը (նիկոլն ու նիկոլիզմը) իրանց խրատ չեղավ և նրանք նույն կերպ շարունակում են իրար միս ուտել և անտարբեր մնալ Հայրենիքը փրկելու գործընթացներին, ինչը ցավոք ոչինչով չի տարբերվում նիկոլի վարած կործանիչ քաղաքականությունից: Հիմա խոսքս ուղղում եմ այդ մարդկանց. մի պահ կա՛նգ առեք, դուրս եկեք կոմֆորտի զոնայից և գիտակցե՛ք, որ Հայրենիքն է դրված խաղասեղանին ու եթե կորցնենք Հայրենիքը, դու՛ք էլ հետն եք կորելու ընդմիշտ: Ավելին ասեմ, սերունդները և պատմությունը դա ձեզ չեն ներելու, հասկացե՛ք, ի վերջո»: Աղբյուրը` Արթուր Թովմասյան |