«Նիկոլի ղեկավարությամբ Հայաստանը հայտնվել է ողորմելի վիճակում»․ Բաբկեն Հարությունյան
Երեքշաբթի, 08 փետրվարի, 2022 թ., 01:12
«Հայրենիք» կուսակցության անդամ Բաբկեն Հարությունյանի գրառումը․ «Լուկաշենկոյի այսօրվա ասածը, թե Հայաստանը ում է պետք, գնալու տեղ չունի և այլն, շատ դառն է հնչում և մեզ համար ցավոտ։ Սա ասում է մի մարդ, որը լինելով նախագահ, մեկ-երկու տարի առաջ զենքը ձեռքին էր շրջում իր երկրի մայրաքաղաքում, ուժով ցրում ընդդիմության ցույցերը և մի կերպ կարողացավ չկորցնել իշխանությունը։
Մի բան ակնհայտ է՝ Նիկոլի ղեկավարությամբ Հայաստանը հայտնվել է ողորմելի վիճակում, և մեր երկրի մասին ով ոնց ուզում արտահայտվում է՝ լավ իմանալով, որ ղեկավարի տեղը ունենք մենթի (չշփոթել ոստիկանի հետ) հոգեբանությամբ մեկին, ով միայն կարողանում է ընդդիմադիրներին բռնել, իսկ երկրի հեղինակությունը պաշտպանել նույնիկ չի էլ համարձակվում փորձել։
Հ.Գ. Նկարը հրապարակվել է 2018թ-ին Նիկոլի «Հայկական ժամանակում»։ Նիկոլից և նիկոլներից Լուկաշենկոյին արժանի պատասխան տալն անիմաստ է ակնկալել»։