«Պետական դրոշի և այլ խորհրդանիշների հանրայնացումն ունի կարևոր նշանակություն, բայց...». Հակոբ Բադալյան
![]() 341 Հինգշաբթի, 10 փետրվարի, 2022 թ., 02:06 Քաղաքական մեկնաբան Հակոբ Բադալյանի գրառումը. «Հայաստանի խորհրդարանում քննարկվում է պետական դրոշի հանրայնացման աստիճանի բարձրացմանն ուղղված օրենքի նախագիծ, կարծես թե, ընդդիմության նախաձեռնությամբ: Պետական դրոշի և, իհարկե, պետական այլ խորհրդանիշների, պետականության թե՛ ինստիտուցիոնալ, թե՛ արժեհամակարգային, թե՛ խորհրդանշանային բաղադրիչների հանրայնացումն ունի կարևոր նշանակություն: Այդ ամենով հանդերձ, կարծում եմ այդ խնդրի լուծման հիմնարար, խորքային և մնայուն միջոցը տվյալ պետության մեջ կյանքի որակի բարձրացումն է, հանրային համակեցության միջավայրի, պետական կառավարման վերափոխումը: Պետականության իրողությունն այդ դեպքում է վերածվում տվյալ պետության քաղաքացու զգացումի և մտածողության, հետևաբար նաև զգայական և գիտակցական խորքում ձևավորում այդ պետության խորհրդանիշների հանդեպ բազմաշերտ «պահանջարկ»: Այլապես, ընկալումը հիմնականում կմնա լոկ «հուշանվերի» մակարդակի, ինչպես զբոսաշրջիկների մոտ»: Աղբյուրը` Հակոբ Բադալյան |