«Քայլիստ Բաբկենի մանիպուլյացիաները». Գագիկ Համբարյան
![]() 355 Ուրբաթ, 11 փետրվարի, 2022 թ., 18:54 Քաղաքագետ Գագիկ Համբարյանի գրառումը. «Քայլիստ Բաբկենի մանիպուլյացիաները. քայլիստ Բաբկենն անդրադարձել է ԱՊՀ երկրներում 2021-ի հունվարից նոյեմբեր արձանագրված գնաճի տեմպերին և հպարտ նշում է, որ 6 երկրներում այդ աճն ավելի մեծ է եղել, քան Հայաստանում... Սակայն քայլիստ Բաբկենը մի բան է մոռացել գրել այդ գրառման մեջ, որ ի տարբերություն Նիկոլ Անհողի և քայլիստների իշխանության՝ այդ վերը նշված բոլոր երկրներում իշխանությունները բարձրացրել են թոշակները, շատերում նաև աշխատավարձները և նպաստները, որ հասարակության խոցելի շերտերը թեթև տանեն գնաճը... Հավելեմ, որ մեզանից ավելի թեթև գնաճ ունեցած ՌԴ-ում, Ադրբեջանում և Մոլդովայում ևս բարձրացվել են թոշակները և աշխատավարձերը... Օրինակ, եթե Մոլդովայում գնաճը կազմել է 4,3 տոկոս, ապա թոշակներն աճել են 13,2-15,5 տոկոս... Բաբկե՛ն, պատկերացրու, թե մեր հասարակությունը 2022-ին բացի գնաճից ինչ ծանր վիճակում է հայտնվելու ջրի, էլետրաէներգիայի և սպասվելիք գազի գնի աճի պատճառով... Քայլիստների ոճն է՝ դիմել մանիպուլյացիաների և իրականությունը ներկայացնել իրենց ձեռնտու տեսանկյունից...»: Աղբյուրը` Գագիկ Համբարյան |