««Հայր մեր»-ն ու խաչակնքել չիմացող մեկն այսօր առաջ է քաշում Հայաստանը կրոնապետություն դարձնելու գաղափարը»․ Վարդ Սիմոնյան
![]() 311 Հինգշաբթի, 17 փետրվարի, 2022 թ., 16:48 Լրագրող Վարդ Սիմոնյանի գրառումը․ ««Հայր մեր»-ն ու խաչակնքել չիմացող մեկն այսօր առաջ է քաշում Հայաստանը կրոնապետություն դարձնելու գաղափարը։ Ասում է՝ խի վա՞տ գաղափար է, որ հարգված հոգևորականը դառնա պետության գլուխ։ Իբր էդ էլ է ձեզ շատ էլի, պետությունն ի՞նչ թիթիզություն է ձեզ համար, իշխանությունը հանձնեք եկեղեցուն և կդառնաք մաքուր իսլամիստներ՝ մեկ ազգ, մեկ Ալլահ, մեկ Մուհամմադ։ Սա մեզ քիչ է՝ բա անշուն գեղում 10 տարի անփետ ման եկողի գլխում ինչ բանդագուշանք ասես՝ կծնվի էլի։ Մեկն ասի՝ ա՛յ ընկեր, քո կամանդիրովկան ՀՀ-ում չպրծա՞վ, ինչո՞ւ տուն չես գնում․․․․»։ Հիշեցնենք՝ Ռ. Քոչարյանն այսօր կարծիք էր հայտնել, որ ՀՀ նախագահի պաշտոնում առաջադրվող թեկնածուներից լավագույն տարբերակը հայ առաքելական եկեղեցու հարգանքը վայելող որևէ սրբազանը կլիներ։ Նրա խոսքով՝ նման մարդիկ կան, որ և՛ հարգանք են վայելում, և՛ ազգային շահերով են առաջնորդվում։ Աղբյուրը` Վարդ Սիմոնյան |