«Հիշեցնեմ 2017-ին Սերժ Սարգսյանի Մոսկվա կատարած «նախընտրական» այցը». Հակոբ Բադալյան
Հինգշաբթի, 17 փետրվարի, 2022 թ., 17:18
Քաղաքական մեկնաբան Հակոբ Բադալյանը գրում է. «Մարդ, որը «հպարտանում» է իր նախագահության ընթացքում երկնիշ տնտեսական աճով, վագրային թռիչքով, ներգաղթով, ասում է՝ «զրոյից պետք է ռազմաարդյունաբերական համալիր ստեղծենք»: Մի՞թե կար դա ստեղծելու ավելի պատեհ ժամանակահատված, քան տնտեսական «դրախտի» ժամանակահատվածը, այն էլ մի պարագայում, երբ հարաբերականորեն բարվոք էր միջազգային կլիման:
Ինչ խոսք, ամենևին հակված չեմ մտածել, որ այդ համալիրն ստեղծելը դյուրին գործ էր: Ավելին, կարծում եմ, որ այդպիսի համալիր հնարավոր էր ստեղծել միայն ուժեղ «լոկոմոտիվի» պարագայում: Եթե Ռուսաստանը լիներ արդիական դաշնակից, ապա կարող էր լինել այդ «լոկոմոտիվը», ինչպես ԱՄՆ-ն եղավ Իսրայելի պարագայում: Բայց, Ռուսաստանն արդիական դաշնակից չէր և հետևաբար շահագրգռված չէր Հայաստանում ռազմաարդյունաբերական համալիրի սաղմնավորմամբ: Բնականաբար, խանգարելու էր նաև որևէ այլ «լոկոմոտիվի» առաջացմանը, եթե անգամ լիներ դրա իրական հնարավորությունը:
Բայց, խնդիրն այն է, որ Ռոբերտ Քոչարյանն այդ առումով լինելով «զրոյական» ցուցիչով նախագահ՝ այժմ խոսում է «զրոյից ստեղծելու» մասին, ընդ որում՝ հիշատակելով, թե Ռուսաստանը կարող է պատրաստ լինել աջակցել, թե նման մի բան:
Այդ առումով էլ հիշեցնեմ 2017 թվականի մարտին Սերժ Սարգսյանի Մոսկվա կատարած «նախընտրական» այցը, որից առաջ նա հոդված հրապարակեց Իզվեստիայում, որտեղ առանցքում Գյումրու ռազմակայանի հիման վրա հայ-ռուսական համատեղ ռազմաարդյունաբերական համալիր ստեղծելու միտքն էր: Ի՞նչ աստիճանի էր հոդվածին արձագանքը Ռուսաստանից: Զրո»: