«Երեկ կապիտուլիացիոն իշխանությունը հանդիպում էր բեմադրել մի խումբ մարդկանց հետ»․ թուրքագետ
Հինգշաբթի, 17 փետրվարի, 2022 թ., 20:06
Թուրքագետ Վարուժան Գեղամյանի գրառումը․ «Երեկ կապիտուլիացիոն իշխանությունը հանդիպում էր բեմադրել մի խումբ մարդկանց հետ՝ իբր հայ-թուրքական հարաբերությունների վերաբերյալ կարծիքների փոխանակման նպատակով։ Իմ կարծիքը համընկնում է արևելագիտության ֆակուլտետի դեկան, պրոֆեսոր Մելքոնյան Ռուբենի դիրքորոշման հետ, որը վերարտադրում եմ ստորև։
«Երեկ տեղեկատվություն տարածվեց, որ ՀՀ արտաքին գործերի նախարարը և Թուրքիայի հետ բանագնացը հանդիպել և հայ-թուրքական խնդիրներն են քննարկել մի խումբ փորձագետների հետ:
Այս առնչությամբ իմ դիրքորոշումը հետևյալն է.
- Սա իշխանությունների իմիտացիոն քայլերից մեկն է և նպատակ ունի տպավորություն ստեղծել, թե նրանք հարգում են մասնագիտական կարծիքը,
- Եթե այս իշխանությունները իրոք մտածեին պետական շահի մասին, ապա իրենց տոտալ ձախողումից հետո պետականությանը չէին հասցնի ևս մեկ հարված և կհեռանային իշխանությունից, բնականաբար չէին էլ մասնակցի ընտրություններին: Հենց նրանց պատճառով է, որ Հայաստանը հայտնվել է նման իրավիճակում և հայ-թուրքական բանակցություններում ունենք ծանր ստարտային պայմաններ,
- Եվ հիմա պետությանը նման վնաս հասցրածների հետ հանդիպել և քննարկել պետության շահերը ուղղակի անտրամաբանական է: Հանդիպմանը մասնակցած փորձագետների մի մասի ներկայությունը կանխատեսելի էր՝ հաշվի առնելով նրանց կողմնորոշումները, սակայն իմ որոշ ավագ գործընկերների մասնակցությունը համարում եմ ՍԽԱԼ և ԱՆԸՆԴՈւՆԵԼԻ,