«Նիկոլի իշխանության օրոք նույն պարարտանյութի գինը թանկացել է մոտ 3 անգամ»․ Բաբկեն Հարությունյան
![]() 217 Երկուշաբթի, 07 մարտի, 2022 թ., 21:42 «Հայրենիք» կուսակցության անդամ Բաբկեն Հարությունյանի գրառումը․ «Կառավարությունը որոշել է այլևս չփոխհատուցել այն գյուղացիների պարարտանյութի ծախսի 50%-ը, որոնք ունեն 3 հա-ից ավել հողակտոր, այս պատճառաբանությամբ այսօր մի քանի տասնյակ գյուղատնտեսներ Շիրակում ճանապարհ էին փակել։ Համեմատության համար ասեմ, որ գյուղերում ամենաշատ ձայներ ստացած Նիկոլի իշխանության օրոք նույն պարարտանյութի գինը թանկացել է մոտ 3 անգամ։ Հիմա ամենազավեշտալին՝ գաղտնիք չէ, որ Հայաստանում գյուղատնտեսության չզարգանալու մեծագույն խնդիրներից ամենամեծը հողերի մասնատվածության խնդիրն է։ Փոխանակ իշխանությունը նպաստի հողերի խոշորացմանը, որպեսզի գյուղատնտեսության մեջ ներդրումներ արվեն, ավտոմատացում և որակի բարձրացում տեղի ունենա, դրդում է համեմատաբար խոշոր գյուղատնտեսներին գնալ հողերը մասնատելու իրական և արհեստական ճանապարհով։ Աղբյուրը` Բաբկեն Հարությունյան |