«ՀՀ կառավարության շենքն օկուպացված է այնպես, ինչպես Շուշին ու Սև լիճը». Աննա Մկրտչյան
![]() 282 Հինգշաբթի, 10 մարտի, 2022 թ., 14:00 ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավոր Աննա Մկրտչյանը գրում է. «Հայաստանի կառավարության շենքից, Հայաստանի կառավարության նիստին այսօր, ի լուր աշխարհի, հայտարարվեց, որ ադրբեջանի կողմից Արցախում հայերի ահաբեկման ու կյանքից զրկելու իրական սպառնալիքների վերաբերյալ չեն խոսելու։ Ասել է թե՝ զերծ են մնալու։ Հասկանանք՝ ինչից է ՀՀ պետական դավաճան նիկոլը զերծ մնալու։ Զերծ է մնալու ի լուր աշխարհի հայտարարել, որ թուրք-ադրբեջանական տանդեմը բնաջնջում է հայերին։ Զերծ է մնալու աշխարհին ներկայացնել ապացույցներ, որ թուրք-ադրբեջանական քայլերը նպատակաուղղված են Հայաստան պետության վերացմանը։ Էս մարդն էլ չգիտի ոնց ասի, որ Հայաստանից ու Արցախից, հայից ու հայկական օրակարգից զերծ է մնալու։ Ինքն այստեղ դրա համար չէ։ Իրեն այստեղ դրա համար չեն գործուղել։ Մեզ մնում է միայն մեկ բան։ Աշխարհին տեսանելի դարձնել, որ Հայաստանի կառավարության շենքը, Հայաստանի կառավարության նիստը ոչ մի կապ չունեն Հայաստանի հետ։ Դրանք օկուպացված են այնպես, ինչպես Շուշին ու Սև լիճը»։ Աղբյուրը` Աննա Մկրտչյան |