«Ա՛յ ռեգիոնալ «պերոնի» վրայի քաղաքական ջեբկիրներ, դուք մի՞թե այդքան տգետ եք»․ Արտակ Զաքարյան
Կիրակի, 13 մարտի, 2022 թ., 00:30
աշտպանության նախկին փոխնախարար, ՀՀԿ-ական գործիչ Արտակ Զաքարյանը գրում է. «Արարատը՝ Մևլութի հարկի տակ, մուրացկանի քաղաքականության հերթական արարն էր բեմադրում: Այսինքն՝ ո՞նց չաներ, տերերն ասել են, իրենք էլ որպես տարածաշրջանային մատուցող՝ կատարել են:
Ազգակործան բոսյակները, կարծում եմ գիտեն, որ շատ վատ բան են անում, ու թուրքերի հետ հիմա չարժե խաղեր տալ (եթե չանեն, թուրքերը նիկոլականների վերջը կտան, եթե անեն՝ թուրքերը Հայաստանի վերջը կտան):
Որպեսզի շեղեն Հայրենիքի հանդեպ, իրենց հերթական դավադրությունը, և մի փոքր էլ իբրև թե արդարացում գտնեն, ֆեյսբուքում հայ-թուրքական նախկինում եղած կարգավորման գործընթացից հիմար համեմատություններ ու նկարներ են տեղադրում:
Ա՛յ քաղաքական շերեփուկներ, դուք ինչպե՞ս եք կարողանում համեմատել Արաքսի ամբողջ հովիտն ու Շուշիից մինչև Օմարի բարձունքները վերահսկող, անվտանգ զարգացող 2009թ. Հայաստանը, ձեր՝ թավշյա բոսյակներիդ կողմից քանդված ու ծնկի իջեցված 2022թ. խղճուկ Հայաստանի հետ:
Ա՛յ ռեգիոնալ «պերոնի» վրայի քաղաքական ջեբկիրներ, դուք մի՞թե այդքան տգետ եք, որ 2009թ. կայուն աշխարհում չստացված գործընթացը, փորձում եք իրագործել 2022թ. պայթյունավտանգ աշխարհում:
Ձեր բախտը բերել է մի հարցում, որ Հայաստանի բնակչության որոշ հատվածը գրագիտություն չունի, ու ձեզ դեռևս հաջողվում է էշի տեղ դնել նրանց ու հիմար համեմատություններով ձեր ազգակործան դավադրությունն առաջ տանել»: