«Ուսապարկերը լծված են Արցախն Ադրբեջանի կազմ տեղավորելու գործին». Կարեն Ավագյան
Հինգշաբթի, 17 մարտի, 2022 թ., 17:48
ՀՀԿ-ական նախկին պատգամավոր Կարեն Ավագյանը գրում է. «Մեր պետության տարբեր պաշտոններին նստած խամաճիկները Հայաստանն ու Արցախ տեսնում են միայն որպես թուրքի դարավոր երազներն իրականաություն դարձնելու նյութ:
Աշխարհաքաղաքական վերադասավորումների հետ մեր ազգային շահերը համադրելու փոխարեն՝ սրանք ուզում են ժամ առաջ Հայաստանը տալ թուրքին, արցախցուն էլ թողնել ադրբեջանցու դաժանությունների քմահաճույքին:
Սրանց ասած ամեն մի խաղաղություն բառից հետո սպանվում է մեկ հայ, մի քանի կիլոմետր ադրբեջանցիներն առաջ են գալիս, Արցախում բնակչությանն սկսում են տեռորի ենթարկել: Սրանք մեզ կերակրում են կեղծ խաղաղության պատրանքով, դատարակ խոսակցություններով, իսկ այդ ընթացքում թուրքը նոր ուլտիմատումներ է դնում Հայաստանի առաջ: Այդ վերջնագրերի ծանրությունը կրելու է ոչ թե ազգադավ իշխանությունը, այլ մեզնից յուրաքանչյուրը: Հայաստանի թշնամիների հետ շփվում ու մեր հաշվին դրանց ցանկությունները բավարարում են երեք մարդ: