«Առաջիկայում դիմադրության շարժման կոնկրետ քայլեր ու գործողություններ կտեսնեք». Ի. Սաղաթելյան
![]() 621 Հինգշաբթի, 24 մարտի, 2022 թ., 14:36 Մարտի 24-ին տեղի են ունեցել ԱԺ հերթական նիստերին հաջորդող ճեպազրույցները, որին «Հայաստան» խմբակցությունից մասնակցել և լրագրողների հարցերին է պատասխանել ԱԺ նախագահի տեղակալ Իշխան Սաղաթելյանը: Խորհրդարանի փոխխոսնակը, ամփոփելով ԱԺ հերթական նիստերի աշխատանքը, անդրադարձել է օրակարգում չընդգրկված և չընդունված ընդդիմության հեղինակած նախագծերին: Լրագրողները հետաքրքրվել են Դիմադրության շարժման մասին. ի՞նչ աշխատանքներ են իրականացվում, ի՞նչ սպասել առաջիկայում: «Ստեղծված իրավիճակից դուրս գալու հնարավորությունը համաժողովրդական դիմադրություն կազմակերպելն է: Այն ունենալու է երկու ճակատ՝ դիմադրություն՝ արտաքին թշնամիներին ու դիմադրություն՝ օրվա իշխանություններին, ովքեր չեն սպասարկում հայ ժողովրդի շահերը: Առաջիկայում դիմադրության շարժման կոնկրետ քայլեր ու գործողություններ կլինեն. ակտիվ աշխատանքներ են տարվում»,- ասել է Սաղաթելյանը: