«Դուք պետք է լինեիք Արցախում և ոչ թե ՀՀ ԱԺ-ում». Սոֆյա Հովսեփյան
![]() 1848 Ուրբաթ, 25 մարտի, 2022 թ., 23:36 «Ազատագրական շարժում» նախաձեռնող խմբի անդամ Սոֆյա Հովսեփյանի գրառումը․ «Սամվել Բաբայանը ասում է, թե ո՞վ, ի՞նչ պետք է անի կամ աներ ու չի արել ու չի անուն և որևէ կերպ դա չի առնչվում ՀՀ իշխանություններին, ԱԺ -ին և պատասխանատու բոլոր մարմիններին։ Այո՛, համաձայն եմ, բայց դուք գիտե՞ք, թե դեռ օրեր առաջ ի՞նչ պետք է անեիք։ Չէ, երևի չգիտեք ու ձեզ չեն հուշել , բայց ես չեմ հապաղի և կասեմ. «Դուք պետք է լինեիք Արցախում և ոչ թե ՀՀ ԱԺ-ում։ Ձեր վերլուլուծությունները ոչ թե ԱԺ հանդիպումներում պետք է անեյիք, որտեղ դժվար թե ձեզ հասկանան կամ գուցե ականջահաճո բաներ եք ասել և հիացել են, այլ պետք է լինեիք կամավորի կողքին, խորհուրդ տայիք, ոգեղենությամբ վարակեիք, զենք վերցնեիք, ստրատեգիա մշակեիք ու լիքը այլ կարևոր բաներ անեիք, եթե դա չեք արել ու ձեզ ժամանակին վստահած մարդկանց կողքին չեք հիմա, էդքան հարցազրույց մի՛ տվեք՝ սրան-նրան հորդորելով ի՞նչ անեն։ Ամեն մեկդ էլ անելիք ունեք»»։ Աղբյուրը` Սոֆյա Հովսեփյան |