«Օգտակար կլինի, եթե Հ1-ով հաղորդաշար հեռարձակվի, թե ադրբեջանական բանակն ինչ սպառազինություն ու զենքեր ունի»․ Ա․ Մելիքյան
![]() 601 Երկուշաբթի, 28 մարտի, 2022 թ., 23:18 Արցախի նախկին արտգործնախարար Արման Մելիքյանը ֆեյսբուքյան էջում գրել է. «Օգտակար կլինի, եթե հատկապես Հ1-ով հատուկ ռազմական հաղորդաշար հեռարձակվի, որի միջոցով ՀՀ քաղաքացիներն իրազեկվեն այն մասին, թե ադրբեջանական բանակը կոնկրետ ինչ սպառազինություններ ունի, ինչ զենքեր ունեն համազորային ստորաբաժանումների մարտիկերը կամ հատուկջոկատայինները, դրանցից ինչպես պաշտպանել քաղաքացիական բնակչությանը ու ինչպես հակազդել մարտի դաշտում կամ պարտիզանական գործողությունների դիմելիս: Թշնամու ստորաբաժանումների տեղակայման վայրերի ու շարժի մասին տվայլները ևս պահանջված կլինեն: Մեզ համար խաղաղության դարաշրջանը նաև այսպես է պետք ապահովել»: Աղբյուրը` Արման Մելիքյան |