#Stellantis-ը կդադարեցնի մեքենաների հավաքումը Կալուգայում
Ավտոարտադրող Stellantis-ը հայտնել է, որ շուտով կդադարեցնի մեքենաների հավաքումը Կալուգայում գտնվող իր գործարանում՝ պահեստամասերի պակասի պատճառով: Այս մասին հայտարարել է ընկերության գլխավոր մենեջեր Կառլոս Տավարեսը, ում խոսքերը մեջբերում է ֆրանսիական BFM TV հեռուստաալիքը։
«Ռուսաստանի Կալուգա քաղաքում գտնվող Stellantis գործարանը ստիպված կփակվի բաղադրիչների պակասի պատճառով: Եվ դա աշխարհն ավելի լավը չի դարձնի: Մենք հետևում ենք օրենքի յուրաքանչյուր տառին, ամեն ինչ անում ենք պատժամիջոցները պահպանելու համար, բայց մեզ խաղաղություն է պետք։ Հուսով եմ, որ խաղաղությունը կվերադառնա, քանի որ մեր բիզնեսը ապահովում է բարգավաճում և հարստություն»,- ասել է Տավարեսը Թուրինում ընկերության գործարան կատարած այցի ժամանակ։
Կալուգայի գործարանում արտադրությունը ներկայում շարունակվում է, բայց միայն ներքին ռուսական շուկայի համար:
Ավելի վաղ՝ մարտի 11-ին, Stellantis կոնցեռնը, որը Mitsubishi Motors-ի հետ միասին պատկանում է Կալուգայի մարզում գտնվող PSMA Rus գործարանին, հայտարարեց Ռուսաստան ավտոմեքենաների և թեթև կոմերցիոն մեքենաների (LVC) ներմուծման և արտահանման դադարեցման մասին։